Sports Blog

Sports Blog: NWC girls’ track and field top 3 times, marks

Here is a look at the girls’ top three times or marks in the Northwest Conference thus far:

100 Meter

Athlete, school Time Class
Hannah Rusnak, LC 12.94 So.
Kim Hazlett, Sq. 13.00 Jr.
Bridget Henry, Seh. 13.17 Sr.

200 Meter

Athlete, school Time Class
Kim Hazlett, Sq. 26.20 Jr.
Janessa Murphy, Mer. 26.93 Sr.
Brianna Bruneau, LC 27.01 Jr.

400 Meter

Athlete, school Time Class
Jasmyne Neria, Lyn. 60.12 So.
Janessa Murphy, Mer. 60.20 Sr.
Paige Devine, Fern. 60.25 Fr.

800 Meter

Athlete, school Time Class
Natalie Smith, MB 2:22.95 Jr.
Hillary Kiele, Bla. 2:23.91 Sr.
Emily Pittis, Seh. 2:27.70 Sr.

1,600 Meter

Athlete, school Time Class
Emily Pittis, Seh. 5:07.26 Sr.
Alexa Shindruk, Lyn. 5:27.10 Sr.
Ellie Rowan-Arnett, Seh. 5:27.40 So.

3,200 Meter

Athlete, school Time Class
Emily Pittis, Seh. 11:44.50 Sr.
Quincy Gale, Bel. 11:51.40 Fr.
Alexa Shindruk, Lyn. 11:51.64 Sr.

110 Hurdles

Athlete, school Time Class
Hannah Rusnak, LC 15.49 So.
Megan Wilburg, BE 16.76 Jr.
Annie Waddel, Bel. 16.97 Sr.

300 Hurdles

Athlete, school Time Class
Abby Dimock, BE 47.30 Jr.
Katrina Dank, Seh. 48.93 Jr.
Hattie North, Bel. 48.94 Sr.

4x100 Relay

School Athletes Time
Squalicum Jessica DeVere, Kirsten Webber, Julia DeVere, Kim Hazlett 50.65
Sehome Elsa Sandeno, Bridget Henry, Camille Christienson, Genevieve Wallace 51.06
Burlington-Edison Sara Absten, Rachel King, Abby Dimock, Megan Wilburg 51.43

4x400 Relay

School Athletes Time
Sehome Emily Pittis, Elsa Sandeno, Bridget Henry, Katrina Dank 4:15.09
Lynden Hailey DiLorenzo, Lily Bogart, Casidee Barclay, Jasmyne Neria 4:15.77
Lynden Christian Sara Dougan, Brianna Bruneau, Brandy Bruneau, Madison Wiese 4:16.47

Shot Put

Athlete, school Distance Class
Chanelle Eddy, Seh. 39-05 Sr.
Haley VanderHeiden, NV 32-05 Sr.
Jaden Shadle, BE 31-05 So.

Discus

Athlete, school Distance Class
Chanelle Eddy, Seh. 101-02 Sr.
Elle Moore, Bla. 101-00.25 Sr.
Sydney Gospodinovich, Mer. 97-04 So.

Javelin

Athlete, school Distance Class
Carly Watson, BE 106-08 Jr.
Sydney Gospodinovich, Mer. 104-10 So.
Daphnee Manderson, LC 102-08 Sr.

High Jump

Athlete, school Height Class
Katie Alvord, Sq. 5-02 Sr.
Madison Weg, LC 5-02 Sr.
Taylor V’Dovec, Bla. 5-02 Sr.
Bridget Henry, Seh. 5-02 Sr.
Sara Absten, BE 5-02 Fr.

Pole Vault

Athlete, school Height Class
Kirsten Webber, Sq. 12-07 Sr.
Olivia Adams, Bla. 11-09 Sr.
Gabrielle Gould, Fern. 10-06 Jr.

Long Jump

Athlete, school Distance Class
Hannah Rusnak, LC 18-05.25 So.
Janessa Murphy, Mer. 17-11.25 Sr.
Brianna Bruneau, LC 16-04.50 Jr.

Triple Jump

Athlete, shcool Distance Class
Alana Handy, BE 35-04 Jr.
Jessa Clark, Seh. 34-04 Sr.
Emma Denessen, Fern. 33-03 Fr.
  Comments