High School Sports

Thursday’s high school scoreboard

Baseball

NWC STANDINGS

All

NWC

School (Class)

W-L

W-L

Burlington-Edison (2A)

15-3

10-1

Anacortes (2A)

13-4

8-2

Lynden (2A)

13-3

8-2

Ferndale (3A)

13-5

7-3

Sehome (2A)

13-5

7-3

Blaine (2A)

11-7

6-4

Squalicum (2A)

11-7

5-5

Meridian (1A)

9-9

5-5

Nooksack Valley (1A)

7-10

4-6

Sedro-Woolley (2A)

5-13

3-7

Bellingham (2A)

5-14

2-9

Lynden Christian (1A)

5-13

1-9

Mount Baker (1A)

2-16

0-10

Boys’ soccer

NWC STANDINGS

All

NWC

School (Class)

W-L-T

W-L-T

Sehome (2A)

12-0-2

9-0-1

Anacortes (2A)

7-3-4

7-0-3

Bellingham (2A)

9-4-3

8-3-1

Ferndale (3A)

8-3-3

6-2-2

Squalicum (2A)

10-3-2

7-2-2

Mount Baker (1A)

8-8-0

5-7-0

Burlington-Edison (2A)

6-5-4

5-4-2

Lynden Christian (1A)

4-10-2

3-7-2

Lynden (2A)

6-7-1

3-6-1

Sedro-Woolley (2A)

3-7-4

2-5-3

Meridian (1A)

6-9-1

3-8-1

Nooksack Valley (1A)

4-10-1

2-8-1

Blaine (1A)

1-12-2

1-9-1

Boys’ track and field

Team scores: Sehome 77, Meridian 67; Lynden 73, Meridian 72; Lynden 77, Sehome 59.

100 meters: Christian Payne (LYN) 11.22; 200 meters: Christian Payne (LYN) 23.56; 400 meters: Kent

Zander (MER) 52.70; 800 meters: Nick Kildall (LYN) 2:05.91; 1.600 meters: Kenny Barnes (MER) 4:50.64;

3,200 meters: Abbas Theophilus (MER) 10:55.39; 110 hurdles: Marcus McGuinn (MER) 15.69; 300

hurdles: Marcus McGuinn (MER) 44.01; 4x100 relay: Lynden, 44.07; 4x400 relay: Meridian, 3:38.97;

Shot put: Ben Malquist (SEH) 47-9; Discus: Jeremy Johnson (SEH) 139-5; Javelin: Brenten Fox (MER) 137-

11; High jump: Logan Lyall (SEH) 5-6; Pole vault: Brian Whitney (SEH) 13-0; Long jump: Grant Scarlett

(LYN) 19-2; Triple jump: Brandon Swarthout (LYN) 43-1.75.

Girls’ track and field

Team scores: Meridian 75, Sehome 75; Meridian 85, Lynden 61; Sehome 76, Lynden 65.

100 meters: Lauren Zwiers (LYN) 13.18; 200 meters: Jasmine Neria (LYN) 27.10; 400 meters: Dana

Ruffato (SEH) 1:05.61; 800 meters: Amy Taylor (SEH) 2:35.89; 1.600 meters: Lindsey Moore (MER)

5:51.86; 3,200 meters: Kendyl Otter (MER) 13:12.03; 100 hurdles: Katrina Dank (SEH) 17.33; 300

hurdles: Emma Clark (SEH) 52.01; 4x100 relay: Lynden, 51.89; 4x200 relay: Meridian, 1:50.13; 4x400

relay: Meridian, 4:19.38; Shot put: Mary Carbee (SEH) 32-2; Discus: Mary Carbee (SEH) 117-6; Javelin:

Sydney Gospodinovich (MER) 104-8; High jump: Emily Holt (LYN) 4-6; Pole vault: Skylar Watson (SEH) 9-

6; Long jump: Payton Lunde (MER) 15-3.5; Triple jump: Emily Holt (LYN) 33-7.25.

  Comments