High School Sports

Mountaineers in third place after day one at state

Ten girls in the Northwest Conference qualified to go on to the state championship medal rounds on the first day of the Mat Classic on Friday, Feb. 19.

Mount Baker’s Natalie Smith (125), Rachel Nichols (145) and Akemi Schwindon (235) won all their matches on Friday, moving them into the semifinal round.

Nooksack Valley’s Emma Bruntil (130) also made it into the championship bracket.

“They’re focused and ready to go,” Mount Baker coach Clyde Blockley said in a phone interview. “We will see how it goes tomorrow. Tomorrow will be a tougher day, with tougher girls.”

Mount Baker is third overall as a team with 41 points and Nooksack Valley is sixth with 29 points.

Smith lost last year in the finals but has a chance to make it again this year, beginning with a semifinal match against Anesia Ramirez from Lakes at 10:50 a.m. on Saturday, Feb. 19.

Smith won her first match of the day against Jillian Strickland from Federal Way with a pin after one minute. She then pinned Daisy Chavez from Sunnyside in 1:47 to make it to the semifinals.

Schwinden pinned Jenna Martinez from Eastmont in 44 seconds in her first round of the day and then won 11-4 against Fife’s Kayleen Elika.

Girls

105 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Gabrielle Mata

Mount Baker

First

Cons.

Cassidy Freeman (Central Valley)

Katie Varela (Stadium)

L pin (2:49)

L pin (4:41)

110 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Alexcina Coleman

Nooksack Valley

First

Cons.

Cons.

Brooklyn Bartleson (Puyallup)

Kasey Bageant (Ilwaco)

Kiara Pierson (Sequim)

L pin (2:42)

W 7-5

L pin (1:13)

Nicole Whittern

Nooksack Valley

First

Cons.

Kiara Pierson (Sequim)

Averie Freund (Kelso)

L 10-4

L 3-0

115 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Lynette Samano

Nooksack Valley

First

Quarter.

Cons.

Mercedes Pinnell (Hoquiam)

Tania Dominguez (Warden)

Leah Klein (Everett)

W pin (2:33)

L pin (5:50)

L Inj. def.

120 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Korbyn Cadle

Mount Baker

First

Cons.

Cons.

Jasel Perez (Grandview)

Chelsey Rochestern (Yelm)

Lacey Dunlop (Camas)

L pin (1:05)

W 14-3

W 5-0

Aryanna Tejeda

Bellingham

First

Cons.

Kaylee Moore (Naches Valley)

Jaleen Roberts (Kent Meridian)

L pin (1:38)

L 6-1

125 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Natalie Smith

Mount Baker

First

Quarter.

Jillian Strickland (Federal Way)

Daisy Chavez (Sunnyside)

W pin (1:00)

W pin (1:47)

Julie De La Cruz

Nooksack Valley

First

Quarter.

Cons.

Kayla Weed (W.F. West)

Xochithl Suarez (Kent Meridian)

Syanne Ferguson (Lakes)

W pin (3:52)

L pin (5:50)

W pin (4:52)

Karina Martinez

Lynden

First

Quarter.

Cons.

Samantha Teitzel (Centralia)

Morgan Jones (Eastmont)

Emmanuella Engle (Okanogan)

W pin (4:44)

L 16-0

W 7-0

130 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Emma Bruntil

Nooksack Valley

First

Quarter.

Patricia Deleon (Auburn)

Akina Yamada (Lakeside)

W pin (3:25)

W pin (1:04)

135 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Miana Rabang

Nooksack Valley

First

Cons.

Cons.

Danielle Gibson (Pasco)

Selena Garza (Curtis)

Kaylin Wilson (Yelm)

L 5-3

W pin (0:40)

W 11-5

Natalie Schweigert

Lynden

First

Cons.

Gladdys Palma (White Swan)

Anevay Avila (Auburn)

L pin (0:42)

L pin (0:54)

140 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Kali Spady

Lynden

First

Cons.

Cons.

Brianna Galvan (Steilacoom)

Tyler Jorgenson (Centralia)

Hailey Hall (Pasco)

L 8-2

W pin (1:30)

W pin (2:28)

Marissa Amarando

Mount Baker

First

Cons.

Cons.

Flor Parker-Borrero (Wilson)

Hailey Chang (Eastmont)

Kaylee Martinez (Othello)

L pin (1:14)

W pin (1:38)

L 4-2

145 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Rachel Nichols

Mount Baker

First

Quarter.

Bailey Fullerton (Yelm)

Sidnee Arcury (Centralia)

W pin (2:49)

W pin (3:56)

Aniecea Camacho

Mount Baker

First

Cons.

Cons.

Matlyne Mecham (Shelton)

Joella Vi (Kentridge)

Christina Murray (Washougal)

L pin (4:44)

W pin (3:57)

L 7-5

190 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Thalia Veliz

Lynden

First

Cons.

Cons.

Dreakeanna Adair (Bonney Lake)

Jensen Kirkwood (Newport)

Niki Abaglo (Fife)

L pin (0:25)

W pin (2:20)

W 14-8

235 POUNDS

School

Round

Opponent (School)

Results

Kailey Gee

Lynden

First

Cons.

Margarita Torres (Sunnyside)

Julia Sylstad (Yelm)

L pin (0:25)

L pin (0:34)

Akemi Schwinden

Mount Baker

First

Quarter.

Jenna Martinez (Eastmont)

Kayleen Elika (Fife)

W pin (0:44)

W 11-4

  Comments