High School Sports

Thursday’s high school scoreboard

Boys’ basketball

NWC STANDINGS

All

NWC

School (Class)

W-L

W-L

Lynden Christian (1A)

16-1

8-1

Lynden (2A)

15-1

7-1

Squalicum (2A)

14-2

7-1

Anacortes (2A)

11-6

7-2

Ferndale (3A)

11-6

6-3

Mount Baker (1A)

12-5

6-3

Sehome (2A)

5-10

3-4

Burlington-Edison (2A)

5-10

3-5

Blaine (2A)

8-9

3-6

Sedro-Woolley (2A)

4-12

2-6

Nooksack Valley (1A)

8-9

2-6

Bellingham (2A)

4-14

1-8

Meridian (1A)

5-12

1-8

Lummi 62, Providence CC 26

Lummi

12

23

19

8

62

Providence CC

5

6

5

10

26

Lummi: Raven Borsey 2, Jonathan Casimir 6, Jeff Cultee 4, Trazil Lane 26, Caleb Revey 6, DeaShawn Lawrence 2, John Ballew 2, Mike Washington 10. Totals: 62.

Providence Classical Christian: Hatcher 5, Smidt 4, Hansen 4, Pineda 11, Howard 2. Totals: 26.

Lynden Christian 79, Blaine 46

Lynden Christian

19

18

26

16

79

Blaine

13

16

14

3

46

Lynden Christian: Cole Bajema 2, Josiah Meppelink 3, Lucas Roetcisoender 2, Andrew Vander Mey 1, Tanner Bouma 8, Jake Poag 15, Zach Roetcisoender 29, Nate Hielkema 6, Grant Rubbert 7, George De Jong 6. Total: 70.

Blaine: Tyler Luce 0, Jonny Starcer 0, Adams 9, Anthony Ball 8, Jalen Kortlever 10, Michael Baldwin 3, Carson Knutzen 0, Kier Munzanreder 1, Marcus Potts 0, Shaq Woods 13, Josh Fakkema 2. Total: 45.

Mount Baker 78, Bellingham 33

Bellingham

9

9

9

6

00

Mount Baker

20

16

22

20

00

Bellingham: Johnny Larson 6, Kyle Hofstetter 8, Jack Lewis-Clarke 5, Julian Franklin 0, Caden Mee 0, Jake Chamberlin 12, Zach Nolan 2, Joe Worley 0, Philip Breeding 0, Nick Knutson 0. Total: 33.

Mount Baker: Keenan Gray 15, Jed Schleimer 5, Mason Bass 5, Sam Stargell 0, Carson Engholm 9, Cory Bergh 5, Thomas Barbo 10, TJ Bass 2, Grant Balvanz 3, Timothy Soares 14, Ethan Gates 10. Total: 78.

Lynden 70, Ferndale 42

Ferndale

7

7

18

10

42

Lynden

14

22

15

19

70

Ferndale: Sky Freeman 9, Hunter Crim 0, Garett Holmes 5, Kyler Lagerwey 2, John Weg 6, Riley Hunt 0, Jackson King 1, Austin Honeycutt 18, Dane Larsen 1.

Lynden: Noah King 20, Sterling Somers 14, Connor Shine 0, Andrew Kivlighn 13, Christian Zamora 8, Davis Bode 2, James Marsh 6, Blake Silves 5, Dawson Ohligschlager 0, Kobe Elsner 2.

Girls’ basketball

NWC STANDINGS

All

NWC

School (Class)

W-L

W-L

Ferndale (3A)

10-7

8-1

Lynden Christian (1A)

14-2

7-1

Lynden (2A)

14-2

7-1

Burlington-Edison (2A)

15-2

7-2

Mount Baker (1A)

12-4

5-3

Nooksack Valley (1A)

11-7

5-4

Anacortes (2A)

11-7

5-5

Sedro-Woolley (2A)

5-12

4-5

Sehome (2A)

6-11

3-6

Squalicum (2A)

6-11

3-6

Bellingham (2A)

3-14

1-7

Blaine (2A)

2-14

1-8

Meridian (1A)

6-11

1-8

Providence Classical Christian 40, Lummi 18

Lummi

9

0

8

1

18

Providence CC

9

16

11

4

40

Lummi: Jenyha Ell 5, Chantel Martin 5, Alison Lawrence 1, Violet Rodriguez 0, Marlenah Jefferson 2, Raeschelle Washington 2, Thelma Wall 0, Ceona Rabang 3, Mariana Felix 0, Brittney Solomon 0, Maria Roberts 0, Keiahlee Bob 0, Valentina Deardorff 0, Jayda Phair 0, Leanne Humphreys 0.

Providence Classical Christian: Hatcher 3, Adair 8, Bellamoore 0, Wheelers 0, Lucalli 27, Haft 2.

Anacortes 52, Nooksack Valley 34

Nooksack Valley

7

7

12

8

34

Anacortes

12

16

15

9

52

Nooksack Valley: Arlissa Oettel 5, Maddi Myhre 0, Rachel Sande 4, Karly Stremler 0, Jenna Tenkley 0, Jasmin Zavala 0, Emilia Gimmaka 13, Olivia Berkan 0, Cassidy Zylstra 3, Katrina Gimmaka 3, Brianna Turner 6. Total: 34.

Anacortes: Maddy Hance 4, Nicole McInerney 7, Clare Martin 2, Sally Vaux 3, Olivia White 2, Taylor Mathis 2, Brooke Geffe 13, Gabby Ronngren 4, Alex Aldridge 11, Baylee South 4. Total: 52.

Squalicum 59, Sedro-Woolley 54

Sedro-Woolley

18

13

8

15

54

Squalicum

14

7

17

21

59

Sedro-Woolley: Christina Norris 2, Kate Morgan 7, Zoe Demming, Maren Mihelich 2, Taylor Torgeson 11, Jordan Stapleton 3, Samantha Cox 13, Mikayela Nutting 15. Total: 54.

Squalicum: Shefka Williams 4, Sarah Hulbert 2, Hope Jorgenson 3, Hailey Linville 3, Hannah Kohr 4, Des’ree Henry 8, Josie Andert 4, Chalae Wolters 31. Total: 59.

Burlington-Edison 62, Sehome 33

Sehome

4

6

14

9

33

Burlington-Ed.

14

20

13

15

62

Sehome: Lily Lind 0, Maddy Hooker 5, Madison MacPhee 3, Alex Payne 0, Taryn Clark 0, Natalie Zender 2, Samantha Hruby 3, Madison Ulrich 12, Devin Grahn 0, Sarah Eissess 6, Emma Clark 2. Total: 33.

Burlington-Edison: Brandy Smith 13, Tyra Lopez 7, Edie Breckenridge 14, Allyson Ray 2, Shannon Husband 2, Katie Rodriguez 9, Annaleis Reyes-Guzman 2, Rylee Gundersen 8, Jazzlynn Woods 5. Total: 62.

Boys’ swimming

Lynden 96, Burlington-Edison 66

200 medley relay: Burlington-Edison (Hansen, Ochiai, Husband, Dykstra) 1:52.28; 200 freestyle: Roscoe Perry (Lynden) 2:09.9; 200 individual medley: Andrew Hansen (Burlington-Edison) 2:18.78; 50 freestyle: Blair Dykstra (Burlington-Edison) 25.09; 100 butterfly: Husband (Burlington-Edison) 1:01.5; 100 freestyle: Blair Dykstra (Burlington-Edison) 55.8; 500 freestyle: Roscoe Perry (Lynden) 5:47.6; 200 freestyle relay: Lynden (Daniel Traina, Nick Kildall, Roscoe Perry, Cameron Smith) Time not reported; 100 backstroke: Andrew Hansen (Burlington-Edison) 1:05.6; 100 breaststroke: Justin Hagedorn (Lynden) 1:08.4; 400 freestyle relay: Burlington-Edison (Husband, Hansen, Ochiai, Dykstra) 3:50.0.

Anacortes 109, Sehome 76

200 medley relay: Sehome (Calvin Richan, Joseph Adams, David Leung, Brian Whitney) 1:46.49; 200 freestyle: Elliot Hoferth (Anacortes) 1:48.96; 200 individual medley: Mikey Laws (Anacortes) 2:03.01; 50 freestyle: Nathan Mathes (Anacortes) :22.76; Diving: Trey Herron (Sehome) 141.35; 100 butterfly: Elliot HOferth (Anacortes) 53.90; 100 freestyle: Nathan Mathes (Anacortes) 49.26; 500 freestyle: Colin Hakeman (Sehome) 5:06.89; 200 freestyle relay: Anacortes (Nathan Mathes, Elliot Hoferth, Mikey Laws, Brett Johnson) 1:33.34; 100 backstroke: Chris Bowlin (Anacortes) 1:00.16; 100 breaststroke: Joseph Adams (Sehome) 1:05.78; 400 freestyle relay: Anacortes (Nathan Mathes, Elliot Hoferth, Mikey Laws, Brett Johnson) 3:30.98.

  Comments