High School Sports

Saturday, Sept. 26, high school results

Girls’ Swimming

Northwest Conference Invitational

Team Scores: Anacortes 332, Sehome 312, Squalicum 294, Lynden 177, Bellingham 143, Sedro-Woolley 76, Ferndale 36, Burlington-Edison 22

200 medley relay: Sehome (Miranda Blackburn, Grace Kim, McKenna Sakamoto, Leah Day) 2:01.45; 200 individual medley: Yanran Le (Squalicum) 2:16.82; 50 freestyle: Serena Allendorfer (Squalicum) 26.11; Diving: Amber Caron (Squalicum) 217.85; 100 butterfly: Olivia Nielsen (Squalicum) 1:02.23; 100 freestyle: Serena Allendorfer (Squalicum) 56.38; 500 freestyle: Alia Malella (Sehome) 5:25.45; 200 freestyle relay: Lynden (Jadyn Elias, Alyea DeBoer, Annie Uribe, Shelby Dewaard); 100 backstroke: Alia Malella (Sehome) 1:01.92; 100 breaststroke: Yanran Le (Squalicum) 1:08.44; 400 freestyle relay: Sehome (Alia Malella, Hannah Holmgren, McKenna Sakamoto, Sophie Grambo) 3:52.71.

Cross Country

MOUNT BAKER INVITATIONAL

At Silver Lake Park, 4,780 meters

Boys

Team scores: 1. Blaine 72, 2. Ferndale 73, 3. Granite Falls 82, 4. Meridian 92, 5. Omak 148, 6. Nooksack Valley 149, 7. Squalicum 149, 8. Lynnwood 157, 9. Mount Baker 164.

Top five finishers: Roberto Aguilera (Ferndale) 15:49, 2. Parker Morris (Blaine) 16:24, 3. Conner Jones (Nooksack) 16:41.9, 4. Israel Escamilla (Omak) 16:45.3, 5. Leul Wolde (Lynnwood) 16:53.6.

Blaine: 2. Parker Morris 16:24, 9. Dylan Grimme 17:17, 18. Zack Oakley 18:05.5, 20. Tristan Soto 18:11.8, 23. Greg Arps 18:16.8, 42. Liam Lyons 18:57.4, 60. Spenser Dodge 20:28.

Ferndale: 1. Roberto Aguilera 15:49, 11. Jacob Ramirez 17:23.4; 16. Matthew Steiber 17:38.2, 17. Cole Bergquist 18:00.2, 28. Arthur Rankin 18:28.1, 31. Zach Sulak 18:34.2, 40. Brenden Bingham 18:40.4.

Meridian: 6. Derek Holz 16:59.6, 14. Mckay Ross 17:36.3, 21. Nathan Schneider 18:12.6, 22. Bailey Hodge 18:16.6, 29. Kent Zander 18:29.3, 34. Zac Kinney 18:36.6, 49. Noah Swanson 19:15.8.

Nooksack Valley: 3. Conner Jones 16:41.9, 25. Zach Harvey 18:21.7, 38. Joshua DeWeber 18:39.1, Caleb Karber 18:39.2, 44. Valentine Villalobos 19:01.40, 45. Joseph Jefferson 19:06.4.

Squalicum: 7. Ian Tomberlin 17:02.9, 27. Curt Peila 18:27.6, 32. Finnigan Banks 18:35, 36. Cruz Meza 18:37.3; 47. Sam Clark 19:11.8, 57. Kevin Young 19:48.5, 58. Griffin Rinauro 19:50.2.

Mount Baker: 10. Zak Kelly 17:20.4, 24. Keenan Gray 18:17.3; 41. Caleb Forbes 18:50.5; 43. Kameron Kelly 18:58.6, 46. Mitchell Pelzer 19:11.3; 55. Carl Critchley 19:37.2, 56. Rowan McConnell 19:42.2.

Girls

Team scores: Lynnwood 31, 2. Meridian 57, 3. Nooksack Valley 59, 4. Mount Baker 88, 5. Squalicum 102.

Top five finishers: Malia Pivec (Lynnwood) 17:32.1, 2. Mikayla Pivec (Lynnwood) 18:06.7, 3. Amy Jo Murphy (Nooksack) 18:22.7, 4. Natalie Smith (Mount Baker) 19:21.2, 5. Ashlee Van Den Top (Meridian) 19:38.6.

Meridian: 5. Ashlee Van Den Top 19:38.6, 6. Dena Andrushenko 20:11.8, 11. Kendyl Otter 21:21.3, 14. Makenna Holz 21:44.4; 21. Rubi Stuit 22:59.7, 27. Kady Aamot 24:12.8, 30. Di Pham 27:14.3.

Nooksack: 3. Amy Jo Murphy 18:22.7, 10. Alyce Harlan 21:20, 12. Pearl Morris 21:25.5 15. Jazmine Gutierrez 21:50.3; 19. Jessica Jose 22:32.1; 20. Michaela Yonkman 22:45.9; 23. Alexcina Coleman 23:06.9.

Mount Baker: 4. Natalie Smith 19:21.2; 16. Kaitlyn Stapp 21:57.5; 17. Katherine Dunford 22:11.7; 25. Kylee Engholm 23:58.4; 26. Haylee Malone 24:10.7, 28. Joelle Brown 26:12.

Squalicum: 9. Grace Oswin 21:19.1; 18. Abby Koenig 22:15, 22. Hailey Linville 23:04.6; 24. Katie Ford 23:58.2; 29. Jordan Sims 26:40.4.

  Comments