High School Soccer

Squalicum makes big presence on all-state team

The Squalicum Storm girls’ soccer team continues to relish in its first state championship.

On Tuesday, Jan. 20, the Washington State Soccer Coaches Association girls’ soccer all-state teams were announced and the Storm were a heavy presence on the Class 2A team.

Highlighting the Storm’s selections was forward Kim Hazlett taking home Most Valuable Player honors and coach David Kish winning Coach of the Year.

Hazlett paced the state champion Storm with 27 goals on the year, including the game-tying goal in the championship game against Shorecrest. It was her sixth goal of the state playoffs, in which she scored at least once in all four contests.

Kish led the Storm to its first girls’ soccer state championship, guiding his team to an undefeated 23-0-1 — the only blemish a 2-2 tie to Sehome.

Other Squalicum players getting first-team honors were senior midfielder Julia DeVere and senior defenders Michelle Saunders and Jackie Dierdorff.

DeVere ended with seven goals and seven assists, Dierdorff had two goals and seven assists while Saunders, who switched to defender this season to fill the place of two injured center backs, led the team with 19 assists, including two in the state semifinal and one on the game-winning goal in the state championship.

On the Class 2A second team was junior forward Kim Dorr (20 goals, seven assists) and senior midfielder Sarah Byron (four goals, two assists). Bellingham’s Hattie North picked up an honorable mention for the Class 2A team.

The only Whatcom County player to make the 1A team was Lynden Christian midfielder Haley Hollander, who was selected to the second team. Hollander led the Lyncs with 14 goals, including the only goal in a shootout win over Cedar Park Christian to open up the district playoffs.

Nooksack Valley’s Tori Vandehoef (25 goals), Meridian’s Payton Lunde (12 goals, 10 assists) and Lynden Christian’s Sara Dougan were honorable mentions.

Ferndale senior defender Carly Bannerman earned an honorable mention in the Class 3A poll.

WSCCA girls’ soccer all-state team

Class 3A

MVP: Madison Schultz (Edmonds-Woodway); Coach of the year: Bill LeCompte (Edmonds-Woodway); First team: Madison Schultz (Edmonds-Woodway), Jojo Harber (Bellevue), Kamie Coryell (Bainbridge), Mckaley Goffard (Southridge), Sam Hiatt (Seattle Prep), Mariah Roggow (Kelso), Celia Story (Bainbridge), Taylor Sekyra (Lake Washington), Taylor Hallquist (Columbia River), Rachel Ensign (Kamiakin), Corinne Foster (Bellevue), Katie Anthony (Columbia River), Ashliegh Fonson (Edmonds-Woodway), Kiera Towell (Edmonds-Woodway); Second team: Rachel Wofford (Capital), Holly Styant-Browne (Lake Washington), Marion Lilly (Columbia River), Erica Blume (Bishop Blanchet), Ellen Pattinson (Roosevelt), Alyssa Murray (Sumner), Jalen Woodward (Seattle Prep), Olivia Ovenell (Seattle Prep), Bri Hunting (Southridge), Oliva Hollenbeck (Shorewood), Emily Sorenson (North Kitsap); Honorable mention: Bre Morren (Arlington), Rylee Peterson (Edmonds-Woodway), Rilee Castilla (Kamiakin), Brooke Lancaster (Sumner), Gabby Clark (Edmonds-Woodway), Taylor Mohs (Central Kitsap), McKenna Ferrera (Lake Washington), Carly Bannerman (Ferndale), Lilli Delgadillo (Columbia River).

Class 2A

MVP: Kim Hazlett (Squalicum); Coach of the year: David Kish (Sqaulicum); First team: Sophia Viviano (Shorecrest), Rylee Seekings (Hockinson), Kim Hazlett (Squalicum), Taryn Ries (Ridgefield), Jordan Voyles (Ridgefield), Julia DeVere (Squalicum), Michelle Saunders (Squalicum), Jackie Dierdorff (Squalicum), Alex Murphy (Shorecrest), Adrianna Simmons (Ephrata); Second team: Edie Breckenridge (Burlington-Edison), Joslin Lindsay (Black Hills), Kim Dorr (Squalicum), Haley Berryman (Ephrata), Mariah Rojas (East Valley Yakima), Sarah Byron (Squalicum), Kim Bennett (Ephrata), Brooke Richardson (Archbishop Murphy), Courtney Zumstein (Ridgefield), Maddie Machaun (Fife); Honorable mention: Kara Klaus (Ridgefield), Brook Morrow (Clarkston), Jenna Sullens (West Valley Spokane), Hattie North (Bellingham), Madison Bastin (East Valley Spokane), Jordan Hemmen (Liberty), Hannah Burland (East Valley Spokane), Erin Segel (Ridgefield), Chelsea Love (East Valley Spokane), Sam Kelley (White River).

Class 1A

MVP: McKenzie Cook (Klahowya); Coach of the year: Troy Oelschlager (Klahowya); First team: McKenzie Cook (Klahowya), Jubilee Zevenbergen (King’s), Tayler Lime (Naches Valley), Callie Best (Lakeside), Izzy Severns (Klahowya), India Jencks (University Prep), Heidi Fronk (King’s Way Christian), Megan Barwick (Seattle Academy), Jocelyn Cook-Cox (Lakeside), Morgan Gaston (Seattle Christian), Anna Parker (King’s), Erin Swain (Seattle Christian); Second team: Maddy Parton (Cascade), Whitney Isbell (Bear Creek), Anisa Uberuaga (King’s), Tessa McCormick (Cashmere), Tanna Brinkman (Seattle Christian), Kaley Roberts (Naches Valley), Haley Hollander (Lynden Christian), Tayla MacPherson (Seattle Academy), Jennifer Johnson (Montesano), Rachel Seidel (Klahowya), Noelle Huck (Naches Valley), Madeline Nielson (King’s); Honorable mention: Hailey Brandner (Cascade Christian), Tori Vandehoef (Nooksack Valley), Payton Lunde (Meridian), Mireya Grey (Seattle Academy), Jessica Garcia (Connell), Jazzmine Rowland (Kalama), Sara Hastings (Bear Creek), Clara Erickson (University Prep), Hannah Reynolds (University Prep), Sara Dougan (Lynden Christian), Makenzie Matthes (Naches Valley), Catherine Cunningham (Overlake)

  Comments