High School Sports

Sehome's Pittis named All-NWC Runner of the Year

The most decorated cross country runner in Whatcom County history couldn’t leave without adding one more accolade.

For the second time in her high school career, Sehome’s Emily Pittis has been selected the All-Northwest Conference Girls’ Cross Country Runner of the Year by the league’s coaches. She also won the honor in 2012 — the first time she won the Class 2A individual state title and helped the Mariners to a team title in the same season.

The senior duplicated that accomplishment earlier this month, when she claimed her third individual crown (she also won as a freshman in 2011) with a time of 18 minutes, 18.20 seconds at Sun Willows Golf Course in Pasco and helped the the Mariners win their third straight team title. Pittis also finished second individually as a junior at state and helped the Mariners place second her freshman year.

In addition to her success at state this year, Pittis won the individual 2A Northwest District and Northwest Conference titles and stood atop the podium at the Sehome Invitational and Eighth Annual Twilight Invitational at Lakewood.

Anacortes’ Dylan Holland was selected the Boys’ Runner of the Year.

Sehome had all seven members of its state championship boys’ team make the first team: seniors Kirby Overman, Ben Stalheim and Patrick Lisosky, juniors Riley Allsop, Sam Gillman and Colton Johnsen and sophomore Bryce Johnson.

Also making the first team were Meridian senior Collin Magnusson, Ferndale junior Roberto Aguilera, Burlington-Edison senior Wyatt Mullen and Bellingham freshman Cade Brown.

Whatcom County runners on the second team were: Squalicum’s Chais Sugden, Meridian’s Derek Morrow, Mount Baker’s Jesse Phan, Blaine’s Parker Morris, Sehome’s Tyler Caseria, Lynden Christian’s Josh Lingbloom and Sehome’s Matt Karcher.

Joining Pittis on the girls’ first team were Sehome sophomore teammates Maya Smith, Abby Johnson and Ellie Rowan-Arnett.

Also making the first team were Nooksack Valley junior Amy Jo Murphy, Bellingham senior Leah Veldhuisen and freshman Quincy Gale, Sedro-Woolley freshman Kristen Garcia, Anacortes sophomore Grace Dzieciuch, Lynden Christian junior Sarah Ball and Meridian junior Mimi Meggison.

Making the second team were Sehome’s Dana Ringler and Jessa Clark, Bellingham’s Abby Walker and Madeline Prentiss, Squalicum’s Grace Oswin, Ferndale’s Jillian Anderson, Mount Baker’s Natalie Smith, Blaine’s Hillary Kiele and Meridian’s Dena Andrushenko.

GIRLS’ ALL-NORTHWEST CONFERENCE TEAM

Selected by league’s coaches

MVP: Emily Pittis, Sehome

First team

Runner, School

Amy Jo Murphy, Nooksack Valley

Maya Smith, Sehome

Abby Johnson, Sehome

Leah Veldhuisen, Bellingham

Kristen Garcia, Sedro-Woolley

Grace Dzieciuch, Anacortes

Quincy Gale, Bellingham

Sarah Ball, Lynden Christian

Mimi Meggison, Meridian

Ellie Rowan-Arnett, Sehome

Second team

Dana Ringler, Sehome

Jessa Clark, Sehome

Abby Walker, Bellingham

Grace Oswin, Squalicum

Madeline Prentiss, Bellingham

Heather Hanson, Anacortes

Jillian Anderson, Ferndale

Natalie Smith, Mount Baker

Hillary Kiele, Blaine

Dena Andrushenko, Meridian

BOYS’ ALL-NORTHWEST CONFERENCE TEAM

Selected by league’s coaches

MVP: Dylan Holland, Anacortes

First team

Kirby Overman, Sehome

Collin Magnusson, Meridian

Roberto Aguilera, Ferndale

Wyatt Mullen, Burlington-Edison

Riley Allsop, Sehome

Sam Gillman, Sehome

Ben Stalheim, Sehome

Cade Brown, Bellingham

Colton Johnsen, Sehome

Bryce Johnson, Sehome

Patrick Lisosky, Sehome

Second team

James Parker, Anacortes

Chais Sugden, Squalicum

Trevor Derie, Anacortes

Derek Morrow, Meridian

Jesse Phan, Mount Baker

Parker Morris, Blaine

Tyler Caseria, Sehome

Josh Lingbloom, Lynden Christian

Matt Karcher, Sehome

  Comments