Local

COLLEGES: WWU names summer graduates

The following Whatcom County students were 2008 summer graduates at Western Washington University:

Bellingham: Kali Albin, bachelor’s, psychology; Abdulsala Almarhoon, master’s, business administration; Matthew Anderson, bachelor’s, business administration; Aspen Gaia, bachelor’s, interdisciplinary; Brenda Apt, bachelor’s, human services; Edward Arthur, master’s, anthropology; Melissa Baldwin, bachelor’s, human services; Lisa Bates, bachelor’s, Spanish; Christopher Bauer, bachelor’s, philosophy; Ryan Beatty, master’s, educational administration; and Joshua Benham, bachelor’s, geology.

Libby Berg, bachelor’s, community health; Laura Best, bachelor’s, communication sciences; Erik Bies, master’s, human movement; Victoria Bigelow, bachelor’s, psychology; Rebecca Bowles, bachelor’s, accounting; Evan Bridges, bachelor’s, art; Edwina Broadway, bachelor’s, accounting; Cannon Brooke, bachelor’s, history; Ian Callaghan, bachelor’s, interdisciplinary; Joseph Carpenter, master’s, business administration; Kristin Chambers, master’s, business administration; Lindsay Christopher, bachelor’s, general studies; and Amy Collins, bachelor’s, political science.

Megan Copenhaver, bachelor’s, psychology; Erin Cross, bachelor’s, sociology; Russ Cunningham, bachelor’s, p.e.; Marissa Darlingh, bachelor’s, psychology; Maxwell Davis, bachelor’s, history; Maeghan Demmons, master’s, student affairs; Angela Dittmar, master’s, business administration; Andrea Donley, master’s, business administration; Timothy Douglass, bachelor’s, biology; Sarah Duffy, bachelor’s, English; Benjamin Eilers, bachelor’s, self-designed; Rebekah Engley, bachelor’s, physics; Amanda Enlow, bachelor’s, English; Joshua Frazier, bachelor’s, business administration; Joanne Granger, bachelor’s, English; Kevin Green, bachelor’s, communication; and Joshua Grubb, bachelor’s, recreation.

Christopher Haas, bachelor’s, business administration; Sara Helm, bachelor’s, psychology; Kim Hendricks, master’s, education; Jessica Hughes, master’s, speech; Katherine Imus, bachelor’s, art history; Dana Irwin, bachelor’s, psychology; Robert Isaacson, master’s, geology; Kevyn Jacobs, bachelor’s, general studies; Amanda Johns, bachelor’s, journalism; Brian Johnson, master’s, student affairs; Nancy Joseph, master’s, business administration; Jon Junell, master’s, business administration; Patrick Jung, bachelor’s, anthropology; Eric Kingery, bachelor’s, sociology; Andrew Knox, bachelor’s, politics; Jeanne Koetje, bachelor’s, history; Kyle Koger, bachelor’s, geology; Casey Lawrence, bachelor’s, business administration; and Stephanie Lewis, bachelor’s, human services.

Carl Lingbloom, master’s, teaching; Diane Luden, bachelor’s, psychology; Felicia Lynn, bachelor’s, interdisciplinary; Vincent Masten, bachelor’s, general studies; Joseph Mayes, bachelor’s, philosophy; Kristin McNeill, master’s, environmental science; Ashley Melseth, bachelor’s, sociology; Karina Michael, bachelor’s, general studies; Melanie Mueller, bachelor’s, English; Seng Ut Ng, bachelor’s, business administration; Cathrine Nymoen, bachelor’s business administration; Daniel Parine, bachelor’s, p.e.; Melissa Park, bachelor’s, geology; Michael Peterson, master’s, environmental science; and Jessica Petroff, bachelor’s, art history.

David Phillips, bachelor’s, computer science; Sherry Phillips, bachelor’s, general studies; Mellissa Pruitte, bachelor’s, human services; Mary Pultz, master’s, speech; Sara Reid, bachelor’s, general studies; Victoria Retasket, bachelor’s, American studies; Mollie Rodriguez, bachelor’s, human services; Patrick Rogers, bachelor’s, computer science; Marc Runyard, bachelor’s, accounting; Lisa Santana, master’s, student personnel; Shaun Saunders, bachelor’s, general studies; Lauren Schadt, bachelor’s, communication; Jennifer Schroder, bachelor’s, communication; Mark Scoville, bachelor’s, political science; Jonathan Shaiman, bachelor’s, English; Terra Sharp, bachelor’s, psychology; Michael Sipes, bachelor’s, general studies; and Shannon Skinner, master’s, business administration.

Stephen Snee, bachelor’s, business administration; Sutherland Staatz, bachelor’s, history; Melissa Stoebe, bachelor’s, mathematics; Liza Teichler, bachelor’s, p.e.; Zachary Tinker, master’s, teaching; Yuri Tolpin, bachelor’s, design; Brianna Torgerson, bachelor’s, community health; Taylor Trettevik, bachelor’s, history; Jin-Han Tsai, bachelor’s, industrial design; Eriko Tsuji, bachelor’s, linguistics; Nicole Valencia, bachelor’s, history; Sarah Vergin, bachelor’s, art; Corey Warren, bachelor’s, design; Lauren Weber, bachelor’s, sociology; Tiffanee Wheeler, bachelor’s, English; David Wilhite, bachelor’s, theater; Tanya Williams, bachelor’s, journalism; Jesse Wilson, bachelor’s, history; Andy Wiser, master’s, geology; Ryan Yeley, master’s, business administration; Jonathan Zeller, bachelor’s, English.

Blaine: Olga Gamdysey, bachelor’s, human services; Grant Sanders, bachelor’s, business administration.

Everson: Jeannine Alexander, bachelor’s, anthropology; Jeannine Alexander, bachelor’s, biology; Jennifer Groen, bachelor’s, accounting.

Ferndale: Jaymie Chamberlin-John, bachelor’s, general studies; Emily Garcia-Dye, bachelor’s, sociology; Keith Johnson, master’s, business administration; Ariana Lee, master’s, business administration; Meridith Mossman, master’s, business administration; Tasha Newell, bachelor’s, geography; Hans Rensvold, master’s, business administration.

Lummi Island: Trevor Kammerzell, bachelor’s, planning and environmental policy.

Lynden: Nathan Langstraat, master’s, business administration; Stephen Mattison, bachelor’s, computer science; Gordon Stewardson, master’s, history. Todd Van beek, bachelor’s, biology.

Maple Falls: Daisy Newell, bachelor’s, Spanish.

Point Roberts: Carly Hubbard, bachelor’s, recreation.

  Comments