All-Whatcom County Boys' Track and Field team

THE BELLINGHAM HERALDJune 16, 2013 

ATHLETE OF THE YEAR

PATRICK GIBSON

School: Squalicum

Year: Senior

Event: 1,600 meters and 3,200 meters

What he did: Won the Class 2A state title in the 1,600 meters with a season-best time of 4 minutes, 11.85 seconds - the second-fastest time in the state this spring - after finishing second a year earlier. ... Finished second in the 3,200 with a personal-best time of 9:01.80 - the eighth-best time in the state this year. ... Won every time he ran the 1,600, except at the district meet, and every 3,200 he raced except state. ... Won the 3,200 state title as a junior along with claiming a pair of individual state cross country titles as a junior and senior. ... Will run at Stanford next year. ... Helped the Storm finish fourth overall at state.

COACHES OF THE YEAR

KEVIN RYAN AND TIM CARLSON

School: Sehome

What they did: Coached the Sehome boys' team to a Class 2A state title. ... Also coached the Mariners girls to a team championship. ... Boys' team won a district title, while both teams won Northwest Conference championships. ... Coaching staff helped Mariners boys claim 10 state medals, including state titles by Reed Henderson (800), Conner Johnsen (3,200) and Dylan Anderson (pole vault). ... Girls' team claimed nine state medals, including state titles by Brianna Keane (800), Emily Pittis (1,600 and 3,200), Hanna Tarleton (300 hurdles) and in the 4x200 and 4x400 relays.

DYLAN ANDERSON

School: Sehome

Year: Senior

Event: Jumps

What he did: Won the Class 2A state title in the pole vault by clearing a personal-best 14 feet, 9 inches in his first appearance at state. ... Finished second in the event at the district meet, won the sub-district title and was third at the Northwest Conference Championships. ... Placed in the top four at every meet he competed in, including a second place showing at the Centennial Invitational and third-place showing at the Larry Eason Invite. ... Helped the Mariners claim the 2A team title.

BLAISE BLACK

School: Sehome

Year: Junior

Event: Jumps

What he did: Earned his second Class 2A state medal in the pole vault, placing fifth by clearing 13 feet, 9 inches. ... Finished sixth at the district meet and sixth at the sub-district meet and matched his personal-best in the event by clearing 14 feet on April 6 and at the district meet. ... Also won the 300 hurdles at the Birger Solberg Invitational and had a personal-best time of 42.42 seconds, which was the sixth-fastest time in the Northwest Conference this spring. ... Helped the Mariners claim the 2A team title.

TOM BRADLEY

School: Blaine

Year: Senior

Event: Middle distance

What he did: Placed sixth in the 800 at the Class 1A State Championships with a time of 1 minute, 59.48 seconds. ... Had a personal best time of 1:58.17 in the event and placed third at the tri-district meet and finished second at the district meet. ... Also placed third at the Northwest Conference Championships in the 1,600 with a personal-best time of 4:21.74. ... Will run at the University of San Francisco next year. ... Helped the Borderites tie for ninth overall at state.

JOE CHARBONNEAU

School: Bellingham

Year: Senior

Event: 1,600 meters

What he did: Placed fifth in the 1,600 with a personal-best time of 4 minutes, 17.38 seconds after finishing 10th last year. ... Placed second at the district and sub-district meets. ... Finished in the top five every time he ran the 1,600. ... Also placed fifth at state in the 3,200 in 9:14.74 after finishing 12th as a junior. ... Ran a personal-best time of 9:12.40 in the event at district to qualify for state on time. ... Will run at Seattle University next year.

NATHAN DUNFORD

School: Mount Baker

Year: Senior

Event: Pole vault

What he did: Defending Class 2A state champion had the highest vault in the state this spring at the by clearing 16 feet, 1 inch, which ranked 22nd in the nation. ... Placed second at the Class 1A State Championships by clearing 15-3. ... Also finished second at the tri-district meet, but won the title at the Northwest Conference Championships and every other meet he competed in this spring but the Shoreline Invitational. ... Will compete at Trinity Western next year. ... Helped the Mountaineers tie for ninth overall at state.

EDDIE FONTES

School: Blaine

Year: Senior

Event: Distance

What he did: Placed second in the 1,600 meters at the Class 1A State Championships with a time of 4 minutes, 26.65 seconds. ... Had a personal-best time of 4:23.68 in the event to finish third at tri-district. ... Placed third in the 800 at state in 1:58.83. ... Had a personal-best time of 1:57.67 to win the tri-district title. ... Also placed eighth in the 3,200 with a time of 9:55.03. ... Had a season-best time of 9:48.99 in the event at tri-district. ... Helped the Borderites tie for ninth overall at state.

CHRIS FREDLUND

School: Squalicum

Year: Junior

Event: Relays

What he did: Ran the second leg for Squalicum's Class 2A state champion 4x400 relay, which turned in a time of 3 minutes, 34 seconds. ... Ran a personal-best split in the event of 49.40 seconds at the district meet. ... Just missed qualifying individually for state in the 800, placing fourth in the 800 with a personal-best time of 1:56.73, which was the 10th-fastest time in Class 2A. ... Helped the Storm finish fourth overall at state.

KALEB HEEZEN

School: Meridian

Year: Junior

Event: Javelin

What he did: Placed third in the javelin at the Class 1A State Championships with a throw of 168 feet, 2 inches. ... Placed second in the event at the tri-district meet and won the district title with a personal-best throw of 170-10. ... Also won the title at the Northwest Conference Championships. ... Just missed qualifying for state in the shot put, placing sixth at tri-district, and had a personal-best throw of 49-6 in the event. ... Had a personal-best throw of 135-8 in the discus.

REED HENDERSON

School: Sehome

Year: Senior

Event: 800

What he did: Won the Class 2A state title in the 800 with a personal-best time of 1 minute, 52.39 seconds - the third-fastest time in the state this spring. ... Finished second at district in the event and won the title at the Northwest Conference Championships. ... Finished second in the 1,600 at the NWC Championships with a personal-best time of 4:20.45 and just missed qualifying for state in the event, placing fourth at district. ... Also had a personal-best time of 50.46 seconds in the 400. ... Helped the Mariners claim the 2A team title.

DEION HOSKINS

School: Lummi

Year: Junior

Event: Throws

What he did: Won the Class 1B state title in the shot put with a personal-best throw of 44 feet, 61/2 inches, joining Kyla Frajman (2009, javelin) as the only Lummi student athletes to win an individual state title. ... Won all six times he entered the event, including at the Northwest B League Championships and the district and quad-district meets. ... Split his practice time with the baseball team, and hit .500 for Lummi. ... Helped the Blackhawks finish 11th overall at state track.

SAM HUMPHREYS

School: Sehome

Year: Junior

Event: Triple jump

What he did: Just missed qualifying for state in the triple jump, placing fourth at the district meet with a leap of 42 feet, 1 inch. ... Won the title at the sub-district meet with a personal-best leap of 42-101/4 and won the title at the Northwest Conference Championships. ... Finished second at state in the pole vault by matching his district-title-winning personal best in the event at 14-6. ... Helped the Mariners claim the 2A team title.

JONAH JACOBSON

School: Squalicum

Year: Senior

Event: Long jump

What he did: Finished 14th in the long jump at the Class 2A State Championships by jumping 19 feet, 71/4 inches. ... Qualified for state by leaping a personal-best 21-13/4 to finish third. ... Finished fifth at the sub-district meet and the Northwest Conference Championships. ... Also was part of the Storm's fourth-place 4x100 relay at state. ... Had a personal-best time of 23.06 seconds in the 200 at the district meet. ... Helped the Storm finish fourth overall at state.

CONNER JOHNSEN

School: Sehome

Year: Senior

Event: 3,200 meters

What he did: Won the Class 2A state title in the 3,200 with a personal-best time of 8 minutes, 59.76 seconds, which was the sixth fastest time in the state this spring. ... Placed sixth in the event as a junior. ... Finished second in the event at district and third at sub-district. ... Also finished second at state in the 1,600 by 7 thousandths of a second with a personal-best time of 4:11.85 - the third fastest time in the state this spring. ... Helped the Mariners claim the 2A team title.

NEAL KOETJE

School: Squalicum

Year: Junior

Event: Relays

What he did: Ran the second leg for Squalicum's Class 2A state championship 4x400 relay, which turned in a time of 3 minutes, 34 seconds. ... Ran a personal-best split in the event of 50.70 seconds at the district meet. ... Also was a part of Squalicum's fourth-place 4x100 relay team, which ran a time of 43.27 seconds. ... Had a personal-best time of 51.81 seconds in the open 400 at the sub-district meet. ... Helped the Storm finish fourth overall at state.

RELIJAH MCMILLEN

School: Meridian

Year: Senior

Event: Sprints and jumps

What he did: Placed third in the long jump at the Class 1A State Championships with a personal-best leap of 21 feet, 11/2 inches. ... Also placed seventh at state in the 200 meters in 23.11 seconds and had a personal-best time of 11.30 seconds in the event to win the district title. ... Finished 13th at state in the 100 meters in 11.78 seconds and had a personal-best time of 11.30 seconds to win the district title. ... Also was part of the Meridian's 4x100 relay that finished 12th at state.

JASON PFANNENSTIEL

School: Squalicum

Year: Senior

Event: 110 hurdles

What he did: Placed eighth in the 110 hurdles at the Class 2A State Championships with a time of 15.52 seconds and ran a personal-best time of 15.24 seconds in the preliminaries. ... Finished second at the district meet and third at sub-district. ... Also placed eighth at state in the 300 hurdles in 40.11 seconds and set a personal-best of 39.59 seconds in the preliminaries. ... Was part of Squalicum's state championship 4x400 relay team and fourth-place 4x100 relay. ... Helped the Storm finish fourth overall at state.

TRENT POSTMA

School: Lynden

Year: Sophomore

Event: 400 meters

What he did: Finished 11th in the 400 at the Class 2A State Championships with a time of 51.37 seconds. ... Qualified for state by placing third at the district meet with a personal-best time of 51.01 seconds. ... Also placed third at the sub-district meet and Northwest Conference Championships. ... Ran a split of 50.80 seconds to help Lynden place fifth in the 4x400 relay. ... Also had personal bests of 11.84 seconds in the 100 and 23.82 seconds in the 200 this spring and was part of the Lions' 4x100 relay.

DILLON QUINTANA

School: Mount Baker

Year: Senior

Event: Distance

What he did: Backed up his individual cross country state championship by winning the Class 1A state title in the 3,200 with a time of 9 minutes, 32.74 seconds. ... Also placed sixth in the 1,600 at state with a time of 4:28.07. ... Won tri-district and district titles in both events, including setting a personal-best time of 4:21.40 in the 1,600 at tri-district. ... Had a personal-best of 9:15.69 in the 3,200 at the Shoreline Invitational. ... Will run at Gonzaga next year. ... Helped the Mountaineers tie for ninth overall at state.

AUSTIN RAPP

School: Sehome

Year: Senior

Event: Discus

What he did: In only his first year competing in track, placed fifth in the discus at the Class 2A State Championships with a throw of 157 feet, 4 inches. ... Won the district title in the event with a personal-best throw of 159-0. ... Placed second in the event at the sub-district meet and won title at the Northwest Conference Championships. ... Also placed fifth at state in the shot put with a personal-best throw of 54-41/2. ... Helped the Mariners claim the 2A team title.

KYLER REED

School: Squalicum

Year: Senior

Event: 200 meters

What he did: Placed eighth in the 200 at the Class 2A State Championships with a time of 22.52 seconds. ... Won the district title in the event with a personal-best time of 22.31 seconds. ... Also placed sixth at state in the 100 in 11.30 seconds and had a personal-best 10.97-second run at sub-district. ... Ran the anchor leg for Squalicum's state championship 4x400 relay team and was part of its fourth-place 4x100 team. ... Will run at Skagit Valley College. ... Helped the Storm finish fourth overall at state.

NICK SAUPE

School: Sehome

Year: Sophomore

Event: 300 hurdles

What he did: Placed fifth in the 300 hurdles at the Class 2A State Championships with a time of 39.29 seconds. ... Won the district title in the event with a personal-best time of 38.81 seconds, as well as titles at the sub-district meet and Northwest Conference Championships. ... Also won the sub-district title in the 110 hurdles and ranked ninth in Class 2A with a personal-best time of 15.13 seconds, but disqualified at district. ... Helped the Mariners claim the 2A team title.

PARIS SPEIDEL

School: Bellingham

Year: Senior

Event: Middle distance

What he did: Placed fifth in the 800 meters at the Class 2A District 1/2 Meet with a time of 1 minute, 58.02 seconds. ... Had a season-best time of 1:56.49 to place second at the sub-district meet. ... Placed fourth in the event at state as a junior ... Just missed qualifying for state in the 400, placing fourth at the district meet with a season-best time of 51.06 seconds. ... Finished 53rd at the 2A State Cross Country Championships last fall.

KYLE STALLO

School: Squalicum

Year: Senior

Event: Shot put

What he did: Finished ninth in the shot put at the Class 2A State Championships with a throw of 47 feet, 73/4 inches. ... Qualified for state by placing third at the district meet with a personal-best throw of 49-5. ... Also placed fourth in the event at sub-district and at the Northwest Conference Championships. ... Also had a season-best throw of 113-6 in the discus this spring. ... Helped the Storm finish fourth overall at state.

CHRIS WILSON

School: Sehome

Year: Junior

Event: High jump

What he did: Placed fifth in the high jump at the Class 2A District 1/2 Meet with a leap of 5 feet, 10 inches. ... Also placed third in the event at the sub-district meet and won the title at the Northwest Conference Championships. ... Had a personal-best leap of 6 feet at the Birger Solberg Invitational. ... Also had a personal-best time of 15.37 seconds in the 110 hurdles to place second at the Centennial Invitational.

DANIEL ZIEGLER

School: Sehome

Year: Junior

Event: 100 meters

What he did: Placed fourth in the 100 at the Class 2A State Championships with a time of 11.18 seconds. ... Won the district title in the event and placed second at sub-district with a personal-best time of 11.02 seconds. ... Also was second at the Northwest Conference Championships. .. Finished seventh at sub-district in the 200 and had a personal-best time of 22.81 seconds in the event. ... Helped the Mariners claim the 2A team title.

HONORABLE MENTION

Athlete School

Connor Aamot Meridian

Connor Beard Nooksack Valley

Spencer Blackburn Meridian

Connor Blok Lynden Christian

Tracy Booth Blaine

Aaron Bosscher Nooksack Valley

Blake Briones Meridian

Trevor Burden Lynden Christian

Donovan Campeau Ferndale

Logan Carlson Meridian

Jakob Chamberlin Bellingham

Benjamin Doucette Bellingham

Cain Duronso Squalicum

Richard Edwards Lummi

James Fakkema Blaine

Jon Fakkema Blaine

Justin Ferguson Ferndale

William Ferguson Ferndale

Josh Friberg Lynden Christian

Ben Garcia High jump

Chase Gibson Meridian

Hunter Hanlon Squalicum

Kalien Hayes Bellingham

Tyler Ho Squalicum

Tristan Hurley Bellingham

Bobby Iverson Squalicum

Daniel Jones Ferndale

Connor Jungkuntz Ferndale

Trevor Koehn Ferndale

Gordie Kordas Blaine

Zane Markosian Sehome

Kyle Maassen Ferndale

Max McGuinn Meridian

Enrique Medina Lummi

Rudy Mendoza Lynden

Trevor Northrop Sehome

Drew Norvell Sehome

Ryan Otterholt Sehome

Kirby Overman Sehome

Jalani Phelps Lynden

Ryan Pringle Ferndale

Tyler Reardon Lynden Christian

Marques Reynolds Bellingham

Austin Rosas Sehome

David Roy Sehome

Nathan Rusnak Lynden Christian

Cody Spoelstra Lynden Christian

Ryan Stephens Ferndale

Bryce Sterk Lynden

Jordan Sterk Lynden

Shane Stockton Ferndale

Sam Tanner Meridian

Neal Tilbury Meridian

Kelby Todd Meridian

Sam Tanner Meridian

Luke VandeHoef Nooksack Valley

Sam Vander Griend Lynden Christian

Elijah Varner Lynden

Thomas Vazorka Bellingham

Cody Velthuizen Lynden Christian

Weston Whitener Lynden Christian

Brad Whitley Blaine

Malik Williams Sehome

Reach DAVID RASBACH at david.rasbach@bellinghamherald.com or call 715-2271.

Bellingham Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service