Records fall at 2A sub-district track meet

THE BELLINGHAM HERALDMay 11, 2013 

BELLINGHAM - When Squalicum sophomore Kirsten Webber saw the sun shining on Friday, May 10, she had only one thought in mind for the Class 2A Sub-District Meet at Civic Stadium.

"I really wanted to PR because it's a really nice day," Webber said. "Most of all, though, I just wanted to have fun, because I love vaulting."

Webber certainly had plenty of fun, as she not only won the pole vault, she set a new personal and meet record in the process.

And in case that wasn't enough, her leap of 12 feet, 7 inches broke the state's all-time record for sophomore vaulters.

"By an inch," she said with a laugh.

Friday's record-breaking leap was a season in the making.

"I've been working on a bunch of different things this year, and I think most of them worked," Webber said. "It was awesome."

The second-place finishers in the event, Storm teammate Madi Krussow and Burlington-Edison's Tiffany Richeson actually tied the old meet record of 11-6.

The girls' pole vault record was hardly the only sub-district record to fall on Friday.

On a day competitors just needed to focus on finishing in the top eight to qualify for next weekend's 2A Northwest District Meet, no fewer than six meet records fell.

Squalicum's Patrick Gibson shaved nearly three seconds off his year-old meet record and beat his season best in the 3,200 meters with his time of 9 minutes, 10.40 seconds.

Storm teammate Gina Flint shattered Brittany Todhunter's six-year-old mark in the discus by 27 feet with a throw of 161-10.

The Sehome girls broke a pair of year-old relay records in the 4x200 (1:43.52) and the 4x400 (4:00.55). Squalicum's second place finish in the 4x200 also was a new school record (1:46.32).

Bellingham, meanwhile broke Sehome's year-old record in the girls' 4x100 relay.

While records were nice, Chantal Tran, who ran the anchor leg in the Bellingham's record-breaking relay, said getting ready for the next two weeks was the most important aspect of Friday's meet.

"This week we really want to get prepared mentally," Tran said. "We know we're physically there. We know that we're ready to run well hopefully in the future. We want to get together as a team and make sure our handoffs are there and we can calm down as a team and focus on what we have ahead of us."

With second place finishes in the 4x200 and 4x400, what appears to be ahead for the Bellingham girls' relays program is a couple more hotly-contested showdowns with their city rivals from Sehome over the next couple of weeks.

"I really enjoy facing them," Tran said. "We know the girls on the team. We're really friendly. It's fun to have that friendly rivalry. It's not anything mean or anything. We can always congratulate each other after a good race."

The relay runners weren't the only ones thriving on good competition, though.

Sehome junior Sam Humphreys bettered his own personal best in the triple jump by 2 feet with his winning leap of 42-101/4.

"There was a lot more competition," Humphreys said. "It was the same people, but one guy from Burlington jumped a 42 right off the bat. That really set the bar kind of high."

Humphreys said he's gotten off to a little bit of a slow start this season, so Friday's jump was good to see.

"It definitely boosts my confidence," he said. "I'm a lot more excited, because I know I can still improve off it."

Also winning events for the Sehome boys on Friday were Reed Henderson, who posted a personal best in the 800 (1:54.16); Nick Saupe, who bettered his personal bests in the 300 hurdles (40.16 seconds) and 110 hurdles (15.13); and Austin Rapp, who beat his personal best in the shot put (50-1).

The Mariners also got a pair of wins from Sarah Dolese in the girls' 100 (12.46 seconds) and 200 (25.52 seconds) and Hanna Tarleton in the 300 hurdles (46.52 seconds).

Bellingham got a win from Paris Speidel in the boys' 400 with a time of 51.51 on the boys' side, while Mia Hodges set a personal best to win the girls' 800 (2:16.45). Izzi Roberts also bettered her personal best by a foot to win the girls' long jump with a leap of 17-41/2.

Squalicum sprinter Kyler Reed broke two individual school records on Friday in winning the 100 (10.97 seconds) and the 200 (22.36 seconds) and was part of breaking a third in the 4x100 along with Jason Pfannenstiel, Neall Koetje and Jonah Jacobson, who won the event in 43.73 seconds. Allie Kohr also broke a school record in the girls' 100 hurdles with her winning time of 15.25 seconds.

The Storm also won the boys' 4x400 relay (3:24.98), while Kim Hazlett won the girls' 400 in 59.69 seconds.

Lynden did not win any events, by the Lions turned in a strong second-place effort in the 4x400 relay (3:27.52). Jalani Phelps also finished second in the 400 (51.65), while Lynden's girls' 4x400 relay finished third in 4:09.17 and Maddi Hommes placed second in the girls' discus (110-8).

Ferndale also competed at the meet, as the Golden Eagles attempted to post good enough marks to qualify for next week's 3A Northwest District meet. Makalee Latta placed fifth in the girls' long jump (15-11.25), while Kyle Maassen was the top Whatcom County finisher in the javelin with a third-place throw of 144-8.

Reach David Rasbach at david.rasbach@bellinghamherald.com or 715-2286.

GIRLS' TRACK AND FIELD

CLASS 2A/3A SUB-DISTRICT MEET

Friday's results

At Civic Stadium

100: 1. Sarah Dolese (Sehome) 12.46, 2. Alyssa Porter (Bellingham) 12.49, 3. Chantal Tran (Bellingham) 12.64, 4. Madison Garcia (Sedro-Woolley) 13.01, 5. Kat Webb (Lynden) 13.02, 6. Mary Dyrland (Bellingham) 13.04, 7. Michaella Kahns (Burlington-Edison) 13.22, 8. Julia DeVere (Squalicum) 13.24.

200: 1. Sarah Dolese (Sehome) 25.52, 2. Alyssa Porter (Bellingham) 25.87, 3. Chantal Tran (Bellingham) 26.18, 4. Kim Hazlett (Squalicum) 26.42, 5. Madison Garcia (Sedro-Woolley) 26.47, 6. Bridget Henry (Sehome) 26.73, 7. Lauren Gibb (Squalicum) 27.63, 8. Mary Dyrland (Bellingham) 27.78.

400: 1. Kim Hazlett (Squalicum) 59.69, 2. Dana Ringler (Sehome) 1:00.46, 3. Fabianne Jahnel (Sedro-Woolley) 1:00.96, 4. Lauren Gibb (Squalicum) 1:02.04, 5. Alana Handy (Burlington-Edison) 1:02.26, 6. Crystal Cochrane (Bellingham) 1:02.42, 7. Molly McTaggart (Burlington-Edison) 1:03.07, 8. Morgan Harlan (Burlington-Edison) 1:04.78.

800: 1. Mia Hodges (Bellingham) 2:16.45, 2. Brianna Keane (Sehome) 2:18.06, 3. Bekah Jensen (Bellingham) 2:19.10, 4. Kim Rabenstein (Burlington-Edison) 2:25.47, 5. Maya Norton (Bellingham) 2:32.60, 6. Leta Ames (Sehome) 2:37.28, 7. Madeleine Wing (Sedro-Woolley) 2:47.57, 8. Jenelle Rose (Sedro-Woolley) 2:47.83.

3,200: 1. RaynJoy Norton (Burlington-Edison) 11:09.24, 2. Emily Pittis (Sehome) 11:36.27, 3. Abby Walker (Bellingham) 11:43.82, 4. Leah Veldhuisen (Bellingham) 11:43.99, 5. Alexa Shindruk (Lynden) 11:45.89, 6. Katie Walker (Bellingham) 11:58.75, 7. Olivia Capron (Burlington-Edison) 12:02.06, 8. Lindsay Hodgson (Sehome) 12:15.00.

100 hurdles: 1. Allie Kohr (Squalicum) 15.25, 2. Tiffan Richeson (Burlington-Edison) 15.69, 3. Kendra Hack (Lynden) 16.45, 4. Mackenzie Wight (Anacortes) 17.02, 5. Sylvia Dalgarn (Burlington-Edison) 17.04, 6. Adrianna Lanuza-Ortiz (Sedro-Woolley) 17.07, 7. Annie Waddell (Bellingham) 18.30, 8. Katrina Dank (Sehome) 17.74.

300 hurdles: 1. Hanna Tarleton (Sehome) 46.52, 2. Abby Dimock (Burlington-Edison) 48.07, 3. Mackenzie Wight (Anacortes) 48.21, 4. Kendra Hack (Lynden) 48.49, 5. Adrianna Lanuza-Ortiz (Sedro-Woolley) 49.69, 6. Erin Gibson (Squalicum) 51.54, 7. Katrina Dank (Sehome) 53.18, 8. Bridget Henry (Sehome) 55.71.

4x100 relay: 1. Bellingham (Alyssa Porter, Mary Dyrland, Chantal Tran, N/A) 48.89, 2. Sehome 49.55, 3. Squalicum 50.43, 4. Lynden 50.60, 5. Burlington-Edison 52.30, 6. Anacortes 53.82, 7. Ferndale 54.38.

4x200 relay: 1. Sehome (Elsa Sandeno, Bridget Henry, Hanna Tarleton, Sarah Dolese) 1:43.52, 2. Squalicum 1:46.32, 3. Bellingham 1:47.61, 4. Lynden 1:47.62, 5. Burlington-Edison 1:52.43, 6. Anacortes 1:58.67, 7. Ferndale 1:55.29.

4x400 relay: 1. Sehome (Dana Ringler, Brianna Keane, Elsa Sandeno, Hanna Tarleton) 4:00.55, 2. Bellingham 4:07.19, 3. Lynden 4:09.17, 4. Burlington-Edison 4:10.41, 5. Sedro-Woolley 4:24.95, 6. Squalicum 4:54.57.

Discus: 1. Gina Flint (Squalicum) 161-10, 2. Maddi Hommes (Lynden) 110-8, 3. Chanelle Eddy (Sehome) 109-0, 4. Melanie Cahill (Sehome) 104-3, 5. Jessy Allen (Squalicum) 98-10, 6. Bodie Medler (Sehome) 94-5, 7. Taylee Pratt (Sedro-Woolley) 94-3, 8. Lyndsey Cerny (Lynden) 88-8.

Long jump: 1. Izzi Roberts (Bellingham) 17-4.5, 2. Jessa Clark (Sehome) 16-7, 2. Megan Wilburg (Burlington-Edison) 16-7, 4. Camille Christienson (Sehome) 16-1, 5. Makalee Latta (Ferndale) 15-11.25, 6. Grace Slater (Squalicum) 15-11, 7. Olivia Halverson (Bellingham) 15-10.25, 8. Lauren Kurtz (Squalicum) 15-10.

Pole vault: 1. Kirsten Webber (Squalicum) 12-7, 2. Madi Krussow (Squalicum) 11-6, 2. Tiffany Richeson (Burlington-Edison) 11-6, 4. Tori Franzen (Squalicum) 11-0, 5. Michaella Kahns (Burlington-Edison) 10-0, 6. Olivia Raymond (Sehome) 10-0, 7. Sienna Takabe (Squalicum) 9-6, 8. Stephanie Mindnich (Sehome) 9-0.

BOYS' TRACK AND FIELD

CLASS 2A/3A SUB-DISTRICT MEET

Friday's results

At Civic Stadium

100: 1. Kyler Reed (Squalicum) 10.97, 2. Daniel Ziegler (Sehome) 11.02, 3. Tanner Newton (Sedro-Woolley) 11.24, 4. Mason Elms (Sedro-Woolley) 11.31, 5. Seth Noble (Sedro-Woolley) 11.39, 6. Kalien Hayes (Bellingham) 11.59, 7. Jamie Sayegh (Bellingham) 11.61, 8. Jay Burger (Sedro-Woolley) 11.82.

200: 1. Kyler Reed (Squalicum) 22.36, 2. Tanner Newton (Sedro-Woolley) 22.97, 3. Jonah Jacobson (Squalicum) 23.17, 4. Kalien Hayes (Bellingham) 23.26, 5. Jamie Sayegh (Bellingham) 23.66; 6. Rayn Otterholt (Sehome) 23.89, 7. Daniel Ziegler (Sehome) 23.94, 8. Seth Noble (Sedro-Woolley) 24.06.

400: 1. Paris Speidel (Bellingham) 51.51, 2. Jalani Phelps (Lynden) 51.65, 3. Trent Postma (Lynden) 51.83, 4. Darren Arndt (Burlington-Edison) 52.28, 5. Nick Gallaher (Squalicum) 52.95, 6. Jorda Sterk (Lynden) 53.08, 7. Neall Koetje (Squalicum) 53.87, 8. Tyler Ho (Sehome) 54.84.

800: 1. Reed Henderson (Sehome) 1:54.16, 2. Paris Speidel (Bellingham) 1:56.49, 3. Trevor Northrop (Sehome) 1:57.48, 4. Chris Fredlund (Squalicum) 1:57.89, 5. Tommy Zabelka (Burlington-Edison) 1:58.38, 6. Noah Ringler (Sehome) 2:02.85, 7. Chais Sugden (Squalicum) 2:04.42, 8. Nick Gallaher (Squalicum) 2:04.68.

3,200: 1. Patrick Gibson (Squalicum) 9:10.40, 2. Joe Charbonneau (Bellingham) 9:21.91, 3. Conner Johnsen (Sehome) 9:37.39, 4. Wyatt Mullen (Burlington-Edison) 10:01.99, 5. Nolan Jones (Sehome) 10:06.79, 6. Rowan Chappell (Bellingham) 10:06.81, 7. Sam Backman (Anacortes) 10:06.84, 8. Nathan LeTavec (Sehome) 10:07.66.

110 hurdles: 1. Nick Saupe (Sehome) 15.13, 2. Seth Noble (Sedro-Woolley) 15.67, 3. Jason Pfannenstiel (Squalicum) 15.70, 4. Benjamin Doucette (Bellingham) 15.80, 5. Justin Biggs (Sedro-Woolley) 15.90, 6. Hunter Hanlon (Squalicum) 15.97, 7. Brandon Grandy (Burlington-Edison) 16.00, 8. Elijah Varner (Lynden) 16.27.

300 hurldes: 1. Nick Saupe (Sehome) 40.16, 2. Justin Biggs (Sedro-Woolley) 40.54, 3. Jason Pfannenstiel (Squalicum) 41.22, 4. Elijah Varner (Lynden) 42.81, 5. Bryce Sterk (Lynden) 42.84, 6. Hunter Hanlon (Squalicum) 43.44, 7. Tanner Aliff (Bellingham) 44.24, 8. Quinten Roppell-Dickman (Sedro-Woolley) 45.08.

4x100 relay: 1. Squalicum (Jason Pfannenstiel, Neall Koetje, Jonah Jacobson, Kyler Reed) 43.73, 2. Sedro-Woolley 43.88, 3. Sehome 44.31, 4. Lynden 44.61, 5. Bellingham 44.75, 6. Burlington-Edison 45.03, 7. Anacortes 46.82.

4x400 relay: 1. Squalicum (Jonah Jacobson, Chris Fredlund, Neall Koetje, Kyler Reed) 3:24.98, 2. Lynden 3:27.52, 3. Sehome 3:27.88, 4. Burlington-Edison 3:29.60, 5. Bellingham 3:38.06, 6. Anacortes 3:43.32, 7. Sedro-Woolley 3:43.82, 8. Ferndale 3:58.61.

Shot put: 1. Austin Rapp (Sehome) 50-1, 2. Thomas Vazorka (Bellingham) 47-7.5, 3. Brandon Pless (Sedro-Woolley) 47-7.25, 4. Kyle Stallo (Squalicum) 46-0, 5. Drew Norvell (Sehome) 46-0.5, 6. Joel Jensen (Squalicum) 43-6.75, 7. Devon Tefft-Meeker (Sehome) 43-2, 8. Austin Rosas (Sehome) 43-1.

Javelin: 1. Brant Johnson (Anacortes) 168-11, 2. Jeremy Canniff (Burlington-Edison) 148-1, 3. Kyle Maassen (Ferndale) 144-8, 4. Jakob Chamberlin (Bellingham) 138-4, 5. Blake Beacham (Sedro-Woolley) 136-0, 6. Marques Reynolds (Bellingham) 132-7, 7. Dustin Watts (Sedro-Woolley) 130-0, 8. Avery Rooks (Sedro-Woolley) 129-4.

High jump: 1. Ethan Vanliew (Sedro-Woolley) 6-0, 2. Ben Garcia (Squalicum) 5-10, 3. Trenton Hamidou (Burlington-Edison) 5-8, 3. Chris Wilson (Sehome) 5-8, 5. Bejamin Doucette (Bellingham) 5-6, 6. Zach Wilson (Squalicum) 5-6, 7. Kyle Hofstetter (Bellingham) 5-4, 7. Austin Cartwright (Sedro-Woolley) 5-4.

Triple jump: 1. Sam Humphreys (Sehome) 42-10.25, 2. Brandon Grandy (Burlington-Edison) 42-6, 3. Jeff Bajema (Burlington-Edison) 42-0.75, 4. Tristan Hurley (Bellingham) 41-7.75, 5. Ryan Otterholt (Sehome) 41-7.25, 6. Bobby Iverson (Squalicum) 40-5.75, 7. Sebastian Libertini (Squalicum) 39-0.5, 8. Zach Vance (Anacortes) 39-0.

Reach DAVID RASBACH at david.rasbach@bellinghamherald.com or call 715-2271.

Bellingham Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service